5 marca 2013

WIM: wieża laparoskopowa od MEDFinance

Wojskowy Instytut Medyczny kupił na raty wieżę laparoskopową firmy Storz z finansowaniem dostawy od dystrybutora - spółki Medim - od MEDFinance na potrzeby szpitalnego oddziału ratunkowego. Raty spłacać ma jednak z kontraktu z NFZ Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej oraz Torakochirurgii współpracująca ze szpitalnym oddziałem ratunkowym.

 

- Zakupiony sprzęt jest niezbędny do przeprowadzania operacji ostrych przypadków jak i w razie trudności w diagnozowaniu – mówi prof. Krzysztof Paśnik, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Torakochirurgii. – Czasami trudno jest postawić rozpoznanie i w takich sytuacjach wieża laparoskopowa wydaje się niezbędna, bo laparoskopowo możemy zdiagnozować chorego oraz usunąć przyczyny nieprawidłowości. Dzięki laparoskopii można dobrze zaplanować leczenie operacyjne. Nasza klinika przeprowadziła w 2012 roku 600 operacji, z czego przynajmniej jedna trzecia została wykonana z użyciem wieży laparoskopowej.

Laparoskopia znajduje zastosowanie w schorzeniach jamy brzusznej takich jak problemy z pęcherzykiem żółciowym, wyrostkiem robaczkowym, perforacją wrzodów, czyli w stanach nagłych. Na zestaw wizyjny składają się monitor, źródło światła, kamera, insuflator.

- Każdy SOR, jeżeli podchodzi poważnie do ratowania życia, powinien posiadać na wyposażeniu sprzęt laparoskopowy – mówi prof. Krzysztof Paśnik - Tymczasem niewiele oddziałów może się nim pochwalić. Dla Narodowego Funduszu Zdrowia tak zenie ma znaczenia to, czy diagnostyka i zabieg są przeprowadzane laparoskopowo, czy w sposób tradycyjny.

Płatność została rozłożona na dwanaście rat w tym jedenaście rat w wysokości 54.150,35 zł i rata dwunasta w wysokości 54 150,44 zł. Szpital uzgodnił spłatę rat do lipca 2013 roku.

Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii liczy 85 łóżek. Działalność medyczna obejmuje chirurgię onkologiczną (nowotwory przewodu pokarmowego, klatki piersiowej, sutka), chirurgiczne leczenie otyłości, chirurgiczne leczenie chorób przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, chirurgię gruczołów dokrewnych, chirurgię klatki piersiowej chirurgię przepuklin

leczenie urazów wielonarządowych chirurgię małoinwazyjną: leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego, przepuklin rozworu przełykowego, patologii dróg żółciowych, otyłości, wybranych nowotworów narządów brzucha i klatki piersiowej, kamicy pęcherzyka żółciowego.

Przeczytaj również: