3 grudnia 2012

Szpital w Lęborku – modernizacja bloku operacyjnego za 1,2 mln zł na raty od MEDFinance

Szpital w Lęborku modernizuje blok operacyjny na raty. Wartość inwestycji budowlanej wyniesie 1,2 mln zł. Projekt oraz prace wykona Hryn-Bud z Lęborka a finansowanie zapewnia MEDFinance. Powstaną 3 nowoczesne sale operacyjne. Kolejne wydatki to 700 tys. do miliona zł na sprzęt.

- Nie mamy takich zasobów, żeby wykonać inwestycję z własnych środków, dlatego postanowiliśmy, że zostanie przeprowadzona w ramach kredytu kupieckiego. Firma, która się zgłosiła do projektu i wygrała przetarg znalazła partnera, który sfinansuje modernizację. Jest to MEDFinance, któremu my przez 4 lata spłacimy zaciągnięty kredyt na budowę – mówi Andrzej Sapiński, dyrektor placówki.

Placówka zamierza przygotować i wyposażyć odrębną salę chirurgii ortopedyczno-urazowej, ponieważ zabiegi wykonywane na kościach wymagają specjalnych warunków oraz dwie sale: chirurgii ogólnej i ginekologii. Inwestycja rozpoczęła sie w grudniu 2012 roku i potrwa 3 miesiące. W praktyce powstanie zupełnie nowy blok, ponieważ oprócz sufitu, podłogi i ścian wszystkie jego elementy mają być nowe. Zmieni się cała infrastruktura lokalowa, wymienione zostaną instalacje elektryczna, wentylacyjna z klimatyzacją. Oprócz sal operacyjnych powstaną sala wybudzeń oraz sala przygotowania pacjenta do zabiegu.

- Rocznie wykonujemy około 3 tys. operacji – mówi Andrzej Sapiński – Blok operacyjny musi być efektywnie wykorzystany, czyli każda z sal powinna pracować co najmniej kilkanaście godzin na dobę, aby mogła się utrzymać. Nasz musiał już zostać zmodernizowany, aby spełnić wymogi Ministerstwa Zdrowia.

Szpital zamierza wyposażyć blok operacyjny w stoły operacyjne, aparaty do znieczuleń i nowoczesny sprzęt niezbędny do przeprowadzania zabiegów. Dyrektor planuje także finansowanie ratalne zakupów.

- Wbrew pozorom ta forma zakupu nie jest droga, ponieważ udaje nam się zaciągnąć kredyt z oprocentowaniem, które nie przekracza 6-7 procent – mówi Andrzej Sapiński.

Szpital w Lęborku nie posiada zobowiązań wymagalnych. Bilansuje się a nawet wypracowuje zyski. To efekt ograniczania kosztów dzięki ciężkiej pracy personelu zatrudnionego w placówce. Szpital podpisze umowę o współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku o przyjęciach na praktyczną naukę zawodu studentów V i VI roku medycyny.

Szpital w Lęborku dysponuje finansowaniem NFZ w wysokości 43,6 mln zł w 2012 roku. Na leczenie szpitalne jest przeznaczone 31,5 mln zł. Chirurgia ogólna ma wartość 4,5 mln zł, ortopedia - 4,2 mln zł, położnictwo i ginekologia - 5,4 mln zł.

MEDFinance to spółka specjalizująca się w finansowaniu sprzętu medycznego dla szpitali. Spółka płaci dostawcy za aparatury podpisując umowę ze szpitalem, który spłaca go ratalnie. Do wyboru możliwych jest kilka terminów spłat.

Przeczytaj również: