8 stycznia 2020

Odrzucony wniosek o pożyczkę – co robić?

Sytuacja, w której wniosek kredytowy pożyczkobiorcy został odrzucony, zdarza się dość powszechnie, jednak wcale nie musi to oznaczać, że bank odrzucił formularz z powodu zbyt niskich dochodów. Przyczyn negatywnej oceny banku może być wiele – wnioskujący powinien poznać je wszystkie oraz na spokojnie zastanowić się, która miała kluczowy wpływ na decyzję pożyczkodawcy.

Dlaczego mój wniosek o pożyczkę został odrzucony?

To pierwsze pytanie, jakie przychodzi do głowy pożyczkobiorcy, którego wniosek został odrzucony. Przyczyn takiej decyzji banku może być wiele, jednak nie da się ukryć, że zdolność kredytowa to jeden z najczęstszych powodów odrzucenia wniosku przez pożyczkodawcę.  Jest kilka obszarów, które mają szczególny wpływ na decyzję o przyznaniu finansowania.

Kluczowe znaczenie przy ocenie wniosku o kredyt lub pożyczkę mają:

  • stabilność zatrudnienia i wysokość dochodów,
  • historia kredytowa,
  • historia współpracy z bankiem (np. to, jak długo aktywnie korzystasz z konta osobistego)
  • kompletność i poprawność wypełnienia wniosku

Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o pożyczkę

Banki nie zawsze informują o powodach odrzucenia wniosku, dlatego pożyczkobiorca czasami musi sam odkryć powody tej decyzji, co wymaga nieco pracy i czasu. Przede wszystkim należy poznać najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku, a następnie sprawdzić, który z nich zaważył na tej decyzji.
Najczęściej występujące powody oddalenia wniosku pożyczkowego możemy podzielić na finansowe oraz formalne.

Finansowe przyczyny oddalenia wniosku

  • Zbyt niska zdolność kredytowa – zadłużenie wszystkich obywateli Polski jest rejestrowane w Biurze Informacji Kredytowej. Na podstawie danych zawartych w BIK banki oceniają ryzyko związane z udzieleniem pożyczki. Jeśli wnioskujący spóźnia się lub w ogóle nie reguluje swoich zobowiązań finansowych, już sam negatywny zapis w BIK będzie podstawą do oddalenia wniosku o pożyczkę.
(Jeśli chcesz dowiedzieć się jak poprawić swój scoring BIK, obejrzyj video-poradnik BFF MEDFinance: https://www.youtube.com/watch?v=rPKPKmtjGlU&t=)

  • Brak stałych dochodów – stabilność zatrudnienia i unormowane dochody to podstawa przy rozpatrywaniu wniosku przez banki. Niektóre grupy zawodowe (np. przedstawiciele zawodów wolnych) mają specjalne warunki do spełnienia, aby otrzymać pożyczkę.
  • Aktywna pożyczka w innym banku – pożyczkodawcy czasem zastrzegają sobie, iż klient może mieć tylko jedną aktywną pożyczkę w danym okresie. Jeśli wnioskujący zalega z pożyczką w innym banku, może się okazać, że to właśnie ona jest przyczyną negatywnej decyzji.  
  • Źle wypełniony formularz rejestracyjny – w trakcie wprowadzania danych do formularza rejestracyjnego każdemu może przytrafić się pomyłka. Literówka w nazwisku lub w numerze telefonu może skutkować odrzuceniem wniosku, gdyż bank zawsze sprawdza zgodność danych pożyczkobiorcy.
  • Fałszywe dane we wniosku – tego typu błąd najczęściej objawia się poprzez zawyżenie dochodów pożyczkobiorcy lub zaniżanie statusu posiadanego przez niego zadłużenia. Niezależnie od tego czy fałszywe dane zostały podane przypadkowo, czy celowo, taki błąd całkowicie dyskwalifikuje wnioskującego na starcie i przekreśla możliwość uzyskania finansowania w tym banku w przyszłości.
  • Niespełnienie formalnych wymagań banku – wewnętrzne ustalenia banków określają normy, jakie musi spełniać ich pożyczkobiorca. Niektóre instytucje finansowe wymagają by miał skończone 18 lat, niektóre natomiast udzielają pożyczki dopiero od 23 lat. Zdarza się również, że pożyczkodawcy określają górny limit wiekowy – np. do 65 la
  • Niepoprawne potwierdzenie tożsamości – każdy bank potrzebuje od klienta potwierdzenia jego tożsamości.  Najczęściej dokonuje tego za pomocą przelewu weryfikacyjnego, bądź specjalnej aplikacji. Przelew weryfikacyjny należy wykonać wedle ścisłych reguł banku z konta osobistego pożyczkobiorcy. Jeśli wnioskujący pomyli się przy wprowadzaniu danych do przelewu, bądź wyśle go z innego konta, wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony.

Odrzucony wniosek o pożyczkę – co możesz zrobić?

Przede wszystkim należy oczywiście znaleźć powód, który miał decydujący wpływ na odrzucenie wniosku o pożyczkę. Należy skrupulatnie przeanalizować swoją sytuację – nawet jeśli pożyczkobiorca jest pewien swoich dochodów i zdolności kredytowej, powinien sprawdzić wszelkie możliwe przyczyny – zarówno finansowe, jak i formalne.

Może się na przykład okazać, że wnioskujący zalega ze starymi opłatami za multimedia, bądź nie opłacił na czas rat za sprzęt RTV. Takie sytuacje mogą również być przyczyną odrzucenia wniosku o pożyczkę, dlatego jednym z pierwszych kroków powinno być przeanalizowania zdolności kredytowej poprzez sprawdzenie swojej historii w bazie dłużników BIK.

Warto również pamiętać, że odrzucenie wniosku pożyczkowego w jednym banku nie oznacza, iż konkurencja podejmie tę samą decyzję. Instytucje finansowe mają często własne systemy oceny ryzyka kredytowego, dlatego należy również spróbować zaciągnąć pożyczkę w innym banku.

Dla niektórych pożyczkobiorców rozwiązaniem mogą być również instytucje finansowe proponujące pożyczkę na oświadczenie o dochodach. Partner finansowy BFF MEDFinance oferuje taką formę finansowania dla lekarzy prowadzących własną działalność gospodarczą – wnioskujący musi jedynie wpisać do wniosku swoje szacowane dochody i nie musi potwierdzać ich odpowiednimi dokumentami. Taka pożyczka nie jest również raportowana do BIK.

Sprawdź ofertę na: http://medlekarz.pl/

Przeczytaj również: