23 kwietnia 2020

Obraz diagnostyki obrazowej w Polsce

Zakup sprzętu radiologicznego to spory wydatek dla każdej placówki medycznej. Mimo tego diagnostyka obrazowa z roku na rok stoi w Polsce na coraz wyższym poziomie i jest coraz szerzej dostępna. Eksperci wskazują, że to przede wszystkim zasługa napływających do Polski Funduszy Europejskich, ale również firm oferujących finansowanie sprzętu medycznego, takich jak BFF MEDFinance. 

Diagnostyka obrazowa to dział medycyny, który jest ściśle powiązany z radiologią – dziedziną medyczną, ale również specjalizacją lekarską. Samo rentgenowskie zdjęcie ciała człowieka ma  niewielką wartość bez odpowiedniej interpretacji – zwieńczeniem pracy radiologa jest zdjęcie wraz z jego dokładnym opisem, wszystkimi spostrzeżeniami oraz diagnozą. 

Współczesna radiologia to jednak nie tylko obrazowanie ciała człowieka z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, ale również pola magnetycznego, ultradźwięków czy promieniowania izotopów promieniotwórczych. Od najbardziej popularnego badania RTG jednak wszystko się zaczęło. 

Krótka historia diagnostyki

Historia diagnostyki rozpoczyna się wraz z odkryciem promieniowania rentgenowskiego przez Wilhelma Röntgena 8 listopada 1895 roku. Fizykowi udało się to podczas badania przezroczystości różnych przedmiotów w stosunku do promieniowania. Już dwa lata później od odkrycia promieni X zaczęto je stosować do prześwietleń ludzkiego ciała.

W 1901 roku Wilhelm Röntgen otrzymał pierwszą w historii nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Polska znajdowała się wtedy pod zaborami, jednak wieści o odkryciu promieni X dotarły do polskich naukowców dość szybko i już wkrótce rozpoczęli oni własne badania. Ich pionierem był profesor Karol Olszewski, który wykonał pierwsze polskie zdjęcie ludzkiej części ciała. Niedługo potem wraz ze swoim asystentem wykonał pierwsze zdjęcie ze wskazań klinicznych, na którym zdiagnozowano zwichnięcie stawu łokciowego. Z kolei pierwszy polski naukowy artykuł z zakresu radiologii został opublikowany przez chirurga prof. Alfreda Obalińskiego. Opisano w nim pierwsze badanie kliniczne (zdjęcie RTG stawu łokciowego profesora Olszewskiego).

Pierwszy_RTG 

Podpis: Jedna z pierwszych pracowni rentgenograficznych w Polsce, mieszcząca się w szpitalu Świętego Ducha w Warszawie w roku 1898.

Rynek Diagnostyki Obrazowej w Polsce

Dziś diagnostyka obrazowa to podstawa w dziedzinie nauki rozpoznawania chorób – diagnostyki medycznej. Statystyki pokazują, iż polskie placówki medyczne doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna to dziedzina oraz w konsekwencji – jak ważny jest nowoczesny sprzęt do badań radiologicznych. Według analizy rynku sprzętu medycznego BFF MEDFinance za 2018 rok przetargi na ciężki sprzęt do diagnostyki medycznej wartościowo stanowiły ponad ¼ rynku przetargów związanych ze sprzętem medycznym. 

Dobrą kondycję polskiej diagnostyki potwierdza również prof. dr hab. n. med. Andrzej Urbanik, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Radiologicznego. W wywiadzie dla Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego (03/2019) powiedział:

 Będąc przez wiele lat konsultantem województwa małopolskiego, mogę powiedzieć, że w zakresie tej ciężkiej aparatury – tomografii i rezonansów – jest całkiem dobrze. Pracownie są na wysokim poziomie, wyposażone w dobry, stosunkowo nowy sprzęt i tylko nieliczne aparaty nie spełniają już wymagań nowoczesności. Odnosząc się do całego kraju – sytuacja jest coraz lepsza, a jeżeli chodzi o jakość sprzętu – kupujemy go znacznie więcej i lepszej jakości.

Dobra sytuacja polskiej radiologii na tle innych dziedzin wynika z faktu, iż na wyposażenie w nowoczesny sprzęt diagnostyczny Unia Europejska przeznaczyła potężne środki. Mimo tego w skali krajowej zdarza się, że dotacje z UE są niewystarczające. Przede wszystkim problemem jest zużywalność sprzętu – aparaturę diagnostyczną trzeba wymieniać średnio co kilka lat. Między innymi dlatego placówki medyczne chętnie decydują się na rozwiązania, które proponuje BFF MEDFinance. Firma oferuje zakup sprzętu medycznego w ramach finansowania ratalnego, pożyczki czy leasingu. Co ważne, okres finansowania może być dopasowany do całkowitego zamortyzowania sprzętu. Ponadto, gwarancję na sprzęt można wydłużać, a sprzęt serwisować w ramach umowy. 

 

Przeczytaj również: