12 maja 2020

CYKL PORADNIKÓW - Jak sfinansować zakup sprzętu medycznego - #WPROWADZENIE

Inwestycja w nowy sprzęt medyczny to niełatwe zagadnienie dla każdego menedżera zdrowia. Już przy samym wyborze modelu, wątpliwości może być wiele: powinniśmy wybrać droższego producenta, czy może jednak skorzystać z nieco tańszego urządzenia, ale z wydłużonym okresem gwarancji? A może warto najpierw rozejrzeć się za sprzętem używanym? By ułatwić wybór przygotowaliśmy dla Państwa cykl poradników na ten temat.

Niezależenie od tego, na jaki sprzęt zdecyduje się podmiot leczniczy, inwestycja ta najprawdopodobniej będzie bardzo kosztowna. Kupno nowoczesnej aparatury medycznej za gotówkę bardzo często wykracza poza możliwości placówek medycznych, dlatego decydują się one na finansowanie zewnętrzne.

BFF MEDFinance wspomaga podmioty lecznicze w zakupie nowoczesnej aparatury medycznej poprzez takie rozwiązania jak: Finansowanie Ratalne, Leasing lub Pożyczka.

Która opcja będzie jednak najlepsza dla mojej placówki? Czy lepiej będzie wziąć aparat RTG w leasing operacyjny, finansowy, czy może korzystniej będzie wybrać finansowanie ratalne? Zapraszamy do zapoznania się z serią poradników na naszym kanale YouTube, co dwa tygodnie omówimy inną formę finansowania.

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę zastanawiając się nad wyborem formy finansowania sprzętu medycznego. 

Pierwszy z nich to forma prawna placówki medycznej.

  • Czy nasza placówka medyczna jest podmiotem prywatnym, czy publicznym? Może nasza przychodnia działa na zasadzie Spółki? Przy wyborze najkorzystniejszego rozwiązania finansowego jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ forma prawna wpływa na efektywność podatkową danego modelu finansowania. 
  • Jak to wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie sytuację, w której publiczna placówka planuje zakupić aparat RTG w ramach finansowania zewnętrznego. Najkorzystniejsza może okazać się sprzedaż ratalna, ponieważ to właśnie w tym modelu publiczne placówki są zwolnione z podatku VAT od kosztów finansowania.

Kolejne bardzo istotne czynniki to: 

Stan portfela oraz indywidualne potrzeby zamawiającego.

  • Niektóre z form finansowania są lepsze przy założeniu, że zamawiający chce jak najszybciej spłacić swoje zobowiązanie. Inne sprawdzają się lepiej, jeśli chcemy maksymalnie rozłożyć w czasie spłatę długu. W przypadku pożyczki możemy negocjować harmonogram spłat, tak aby największą część długu spłacić w środku trwania umowy pożyczkowej – jeśli na przykład wiemy, że właśnie wtedy otrzymamy zastrzyk gotówki.
  • Dla przykładu: Jeśli w naszej placówce medycznej zepsuł się sprzęt, który jest niezbędny do jej funkcjonowania, oczywiście chcemy go jak najszybciej wymienić. W tym przypadku pomocna może okazać się klasyczna pożyczka, ponieważ obok finansowania ratalnego, jest to najprostsza forma finansowania. Minimum formalności pozwoli na najszybszą wymianę urządzenia.

Ostatni ważny czynnik dotyczy rodzaju sprzętu medycznego, a także jego formy własności.

  • Niektóre z form finansowania (np. sprzedaż ratalna) lepiej sprawdzają się przy dużych i drogich urządzeniach takich jak tomograf, czy angiograf, natomiast inne (np. rozwiązania leasingowe) są rekomendowane przy nieco tańszych rodzajach sprzętu, takich jak na przykład aparat USG. 
  • Warto również podkreślić, że w niektórych modelach finansowych to nie placówka jest prawnym właścicielem sprzętu medycznego przez okres trwania umowy, a jedynie go użytkuje. Jeśli naszej placówce nie zależy na natychmiastowej własności urządzenia, tylko na jak najszybszym uruchomieniu aparatury w placówce, możemy skorzystać z rozwiązań leasingowych. Dopiero po zakończeniu trwania umowy i wypełnieniu jej zapisów będziemy mogli stać się właścicielem urządzenia.  

Aby wybrać najkorzystniejszą opcję finansową dla naszej placówki w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę właśnie te czynniki. Mogą one znacząco wpłynąć na charakterystykę i opłacalność danej formy finansowania. 

Po ich ustaleniu należy zapoznać się z możliwościami wszystkich modeli finansowania i wybrać najkorzystniejszy z punktu widzenia naszej placówki medycznej.

W kolejnych filmach przedstawimy wszystkie najpopularniejsze formy finansowania sprzętu medycznego krok po kroku. 

Omówimy ich plusy i minusy oraz zaprezentujemy przykładowe wyliczenia ceny finalnej aparatu RTG o wartości 500 tys. zł brutto dla każdego rodzaju finansowania.

 

Przeczytaj również: