5 lutego 2013

Lublin: wideobronchoskop w leasingu od MEDFinance

- Bronchoskopia to metoda diagnostyczna i lecznicza – mówi dr Joanna Markowska, ordynator oddziału pulmonologii, który wzbogacił się o nowy sprzęt – Wskazania do zastosowania tego urządzenia są bardzo szerokie na przykład przewlekły kaszel, czy zmiany oskrzelowe. Te badania wykonujemy często – kilkaset rocznie, a i tak nie jest to we wszystkich przypadkach i na pewno potrzeby są większe, ale ilość uzależniona od naszej wydolności.

Dlatego zamierzamy naprawić także stary sprzęt, aby w dalszym ciągu móc go użytkować, choć nowy charakteryzuje się na pewno większa rozdzielczością i innymi parametrami technicznymi. Pod kontrola bronchoskopu wykonuje się także zabiegi na przykład usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych.

- Na pewno kredytowanie kosztuje, ale stawką było zamknięcie oddziału – mówi Sylwia Domagała z działu zamówień publicznych placówki – Zabezpieczenie finansowe wygląda zupełnie inaczej w sytuacji korzystania z usług firm pozabankowych niż banków i dla szpitala, który należy do sektora publicznego ochrony zdrowia oferta tych pierwszych wyznacza możliwości doposażenia.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy szpital otrzymuje dotację z organu tworzącego, tak jak w przypadku wyposażenia bloku operacyjnego, odnośnie czego postępowanie zostało niedawno ogłoszone. 

Okręgowy Szpital Kolejowy w Lublinie jest jedną z bardziej wyspecjalizowanych placówek opieki zdrowotnej w Lublinie. Strukturę szpitala tworzy 11 oddziałów, które w sumie dysponują 330 łóżkami. W przychodni przyszpitalnej, pacjenci mają do dyspozycji 17 specjalistycznych poradni oraz możliwość skorzystania z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Placówka dysponuje nowoczesną aparaturą diagnostyczną w zakresie tomografii komputerowej, RTG, USG. Rocznie hospitalizuje około 12 tys. pacjentów, przeprowadza 4 tys. zabiegów operacyjnych i udziela około 32 tys. porad specjalistycznych.

Przeczytaj również: