12 lutego 2013

Włoszczowa: 1,5 mln zł na ucyfrowiony RTG na raty

- Aparat ma służyć zarówno oddziałom szpitalnym jak i poradniom a także pacjentom obsługiwanym przez naszych kontrahentów zewnętrznych – mówi dr Leszek Orliński, dyrektor placówki - Kupiliśmy aparat na raty, ponieważ nie dysponowaliśmy gotówką do wyłożenia jednorazowo. Każde raty są obciążające finansowo, ale wybrana oferta była najkorzystniejsza spośród otrzymanych. Spłata została rozłożona w czasie.

W szpitalu wykonywanych jest około 200-300 zdjęć RTG dziennie. Najwięcej na oddziale ortopedycznym oraz leczenia chorób wewnętrznych. Placówka leczy rocznie ponad 10 tys chorych i obsługuje pacjentów z powiatu włoszczowskiego oraz powiatów ościennych. Ma problem z nadwykonaniami oraz ze zbilansowaniem, ale przewiduje, że 2013 rok mimo niedoszacowania kontraktu zakończy się pozytywnie. Szpital rozważa utworzenie nowego oddziału urologicznego, bo takie jest zapotrzebowanie, ale nie ma pewności odnośnie możliwości uzyskania finansowania NFZ.

  - Tymczasem wymogi rosną i pojawia się coraz to nowa konieczność inwestycji sprzętowych – mówi dr Orliński. Zdaniem dr Leszka Orlińskiego potrzebne jest całościowe spojrzenie na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych i zmiana w kierunku decentralizacji NFZ może być korzysta z punktu widzenia dostępności środków finansowych.

Szpital we Włoszczowie prowadzi jedenaście oddziałów, w tym SOR. Oddziały to chirurgii urazowo-ortopedycznej, położniczo-ginekologiczny, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgiczny ogólny, rehabilitacji narządu ruchu, reumatologiczny, neonatologiczny, pediatryczny oraz dwa oddziały leczenia chorób wewnętrznych.

Przeczytaj również: