5 sierpnia 2020

Kompleksowe wsparcie dla dostawców sprzętu medycznego

Dystrybutorzy sprzętu medycznego doskonale zdają sobie sprawę, że wybór odpowiedniej aparatury to dla ośrodka zdrowia dość trudna decyzja. Aby ją ułatwić, dostawcy inwestują w sprzęt demonstracyjny, który wymaga sporych nakładów finansowych. Najczęściej zwracają się one jednak dopiero w dłuższej perspektywie – to forma promocji, która pomaga dostawcy zwiększyć sprzedaż. Dystrybutorzy sprzętu medycznego są często narażeni na koszty, które BFF MEDFinance może pomóc sfinansować.

Aparatura demonstracyjna, czyli jak dotrzeć do klienta

Za jakość procesów medycznych w placówce medycznej odpowiada nie tylko wysokiej klasy sprzęt medyczny, ale również profesjonalnie przeszkolony personel, który doskonale zna narzędzia swojej pracy. Wymiana tych narzędzi to najczęściej kosztowna inwestycja dla ośrodka zdrowia, ale również problem z doborem odpowiedniego modelu aparatury.

Zakup nowego sprzętu medycznego to często kompromis między zarządem placówki a pracownikami obsługującymi urządzenie. Personel będzie zabiegał o jak najwyższą jakość oraz wygodę, natomiast zarząd będzie chciał ograniczyć koszty. Wybór konkretnego modelu może również utrudnić personel, który przez wiele lat używał konkretnego modelu i będzie niechętny zmianom oraz konieczności nauczenia się obsługi urządzenia innego producenta.

Niezależnie od tych tarć zarówno zarząd, jak i personel medyczny będą zgodni co do pomysłu przetestowania nowego urządzenia przed jego zakupem. Dystrybutorzy sprzętu medycznego wiedzą, że najczęściej to właśnie testy decydują o zakupie aparatury, dlatego umożliwiają placówkom medycznym eksperymentowanie z wersjami demonstracyjnymi. Taka demonstracyjna aparatura pojawia się często na konferencjach i szkoleniach dla lekarzy lub jest po prostu użyczana na okres próbny do klinik i przychodni. Inwestycja w zakup sprzętu demo przez dystrybutora do tanich nie należy, jednak to jeden z najlepszych sposobów na dotarcie do wymagającego klienta. 

Współpraca z BFF MEDFinance – nie tylko przy przetargach

Oprócz wydatków związanych z zakupem aparatury demonstracyjnej zdarzają się również sytuacje, w których dystrybutor powinien sprzedać w danym okresie dużo sprzętu na terenie Polski. W związku z tym musi zakupić od producenta odpowiednią liczbę urządzeń do magazynu oraz egzemplarze demonstracyjne, mimo iż nie posiada gwarancji, że uda mu się sprzedać swój towar.

Producenci azjatyccy oraz amerykańscy najczęściej wymagają przedpłat – zazwyczaj są to bardzo wysokie kwoty. Płatność może być również odroczona, jednak na dość krótki okres: od wystawienia faktury jest to zwykle od 30 do 90 dni. Mimo wszystko dystrybutor musi zapłacić tę kwotę jednorazowo. W takich właśnie sytuacjach BFF MEDFinance jest w stanie pomóc dystrybutorom.

W każdym z wymienionych wyżej przypadków możemy opracować rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla danego dystrybutora. Ponadto jako partner finansowy jesteśmy w stanie udzielić finansowania na dowolną część działalności, którą dostawca sprzętu medycznego chce rozwinąć. 

Najczęstszym rozwiązaniem, z którego korzystają dystrybutorzy sprzętu, to pożyczka z przeznaczeniem na dowolną działalność inwestycyjną lub rozwojową z zabezpieczeniem odpowiednim dla dostawcy. Formą zabezpieczenia może być na przykład stock, czyli inaczej mówiąc magazyn towarów, które zostały zakupione. Możemy również przyjąć zabezpieczenie w postaci poręczenia, hipoteki lub cesji realizowanych kontraktów. Zdarza się również, że sami prosimy dostawcę o propozycję zabezpieczenia, które będzie według niego najbardziej odpowiednie. 

Zalety pożyczki inwestycyjnej 

W przeciwieństwie do kredytu, który jest przyznawany na określony cel, pożyczka może być przeznaczona na dowolną działalność inwestycyjną bądź rozwojową, co pokazuje jej elastyczność jako produktu finansowego. Najlepszym tego przykładem jest udzielanie przez BFF MEDFinance tej formy wsparcia finansowego dla start-upów medycznych, które chcą rozwinąć jakąś część swojej działalności.

Struktura spłaty pożyczki inwestycyjnej jest dopasowana do potrzeb dostawcy. Może być spłacana jednorazowo, w ratach lub w sposób dostosowany do możliwości płatniczych dłużnika. Możemy zaproponować klientowi standardowe raty miesięczne z odsetkami, lub np. ratę balonową – wówczas dostawca płaci odsetki tylko przez okres harmonogramowy, a kapitał spłaca na sam koniec. Jako partner finansowy możemy również zaoferować niestandardowy harmonogram spłaty – np. raty kwartalne. Jeśli jakiś dostawca chciałby w harmonogramie spłat karencję, również istnieje taka możliwość.

BFF MEDFinance ma również w gamie swoich produktów finansowych rozwiązania takie jak leasing zwrotny czy faktoring, jednak takie narzędzia są mniej efektywne podatkowo niż pożyczka inwestycyjna – produkt ten jest całkowicie zwolniony z VAT-u. 

Możliwości konstrukcji finansowania jest bardzo dużo. Każdy projekt konsultujemy z danym dostawcą, tak aby koszty naszej pożyczki w żaden sposób nie zagroziły płynności finansowej firmy. Możemy zastosować oprocentowanie stałe lub zmienne (np. w oparciu o stopę wibor). Raty również mogą mieć formę stałą lub malejącą. Harmonogram spłat pożyczki w rzeczywistości może wyglądać tak, jak dany klient sobie życzy. BFF MEDFinance tworzyło już takie projekty, w których harmonogram był dość niestandardowy – np. w przeciągu pierwszego roku klient chciał płacić wyższe raty, spłacając tym samym większą część kapitału, z większym oprocentowaniem, by w kolejnym roku spłacać głównie odsetki z niewielkim udziałem kapitału. Pożyczka inwestycyjna zawiera również prowizję polegającą na potrąceniu lub płatną zgodnie z harmonogramem w określonym terminie. 

Kompleksowa współpraca to kompleksowe korzyści

Jako partner finansowy tak naprawdę musimy na początku poznać potrzebę dostawcy ze wszystkimi szczegółami – wtedy możemy dopasować harmonogram, który może mieć różne postacie i zróżnicowaną strukturę. To ważne, by wiedzieć, czy dany klient potrzebuje większej ilości pieniędzy na początku, na końcu, czy w środku trwania umowy. Wszystkie te parametry da się dostosować do potrzeb klienta. Będą one miały wpływ na ostateczną stopę procentową całego przedsięwzięcia.

Elastyczne podejście, które cechuje nasz produkt finansowy, jest możliwe dzięki dobrym relacjom z dostawcami sprzętu medycznego. Realizujemy wraz z nimi większość naszych projektów finansowania inwestycji w placówkach medycznych. Taki model współpracy wymaga wzajemnego zrozumienia i zaufania – zwłaszcza przy ogromnych inwestycjach, gdzie w umowie występują więcej niż dwie strony.

Praca nad wspólnymi projektami w placówkach medycznych oraz elastyczne wsparcie finansowe dla działalności inwestycyjnej dystrybutorów pomaga cementować te dobre relacje. Kompleksowa współpraca między nami a dostawcami sprzętu medycznego to zawsze wartość dodana – dodatkowe możliwości i korzyści, które pomagają tworzyć przewagę na rynku – zarówno dla BFF MEDFinance, jak i dostawcy sprzętu medycznego. 

 

Przeczytaj również: