17 kwietnia 2013

Janów Lubelski: raty na ambulans i RTG

Szpital powiatowy w Janowie Lubelskim kupił na raty od MEDFinance aparat RTG za około 209 tys zł brutto oraz ambulans Specjalistyczny za 372 tys zł brutto. Zdecydował się na zakup ratalny, ponieważ rata zapłaty nie zostaje zaliczana do kosztów bieżących, ale do amortyzacji, co pozwala na zmniejszenie ewentualnej straty

- Koszty naprawy starego ambulansu były dwukrotnie wyższe od obecnie płaconej przez nas raty za zakup nowego – mówi Andrzej Wiśniewski, dyrektor placówki – Obecnie dysponujemy więc nowym ambulansem typu S oraz trzema karetkami typu podstawowego nie licząc pojazdów transportu sanitarnego. Zabezpieczamy powiat, w którym mieszka 42 tys. osób. Finansowanie ratownictwa wygląda przyzwoicie. Bolączka jest transport międzyszpitalny. W razie przyjęcia chorego na SOR i konieczności przewiezienia go do bardziej specjalistycznej placówki, za koszty transportu musimy zapłacić sami.

Aparat rentgenowski został zakupiony, aby spełnić wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec SOR. Urządzenie jest ucyfrowione i może pracować w systemie telemedycyny. Szpital powiatowy w Janowie Lubelskim w 2013 roku planuje zakończyć budowę lądowiska na potrzeby szpitalnego oddziału ratunkowego, aby móc w 2014 roku uzyskać kontrakt NFZ. W 2014 roku zakładana jest termomodernizacja, bo jedyną możliwością uzyskania oszczędności jest obniżenie zużycia energii i ciepła. Szpital zamierza wnioskować o pieniądze z funduszu środowiskowego.

- Już wiadomo, że w naszym oddziale Funduszu nakłady na świadczenia zdrowotne w 2014 roku mają być identyczne jak w 2013 roku. Nie zapowiadają się żadne zwyżki, więc nie mamy możliwości rozwoju usług planowych – mówi Andrzej Wiśniewski. – Nasze rezerwy tkwią w energetyce, ale myślimy, ze od 2015 roku w zasobach Funduszu już powinny pojawić się wzrosty, ponieważ możliwość dokonywania prostych oszczędności już się kończy.

Szpital powiatowy w Janowie Lubelskim liczy 11 oddziałów, w tym m.in. chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii, dziecięcy, gastrologiczny.

Przeczytaj również: