24 kwietnia 2019

Jak wybrać pożyczkę skrojoną na miarę?

Naprawa samochodu, zakup lub wymiana niezbędnego wyposażenia gabinetu lub mieszkania, niezaplanowany remont czy chwilowe problemy finansowe – powodów, dla których zaciągamy pożyczki jest bardzo wiele. Bywa, że musimy skorzystać z takich dodatkowych środków jak najszybciej. Eksperci BFF MEDFinance podpowiadają, jak spośród dziesiątek ofert wybrać te najlepsze.

Pożyczka zaciągnięta w banku czy innej instytucji finansowej to stosunkowo łatwy i szybki sposób na pozyskanie dodatkowych pieniędzy niezbędnych do realizacji planów czy sfinansowania niespodziewanych wydatków. Podmioty finansujące ułatwiają i przyśpieszają procedury, dzięki czemu pożyczka może być udzielona bardzo szybko, bez potrzeby wychodzenia z domu i odwiedzania placówki. Wyzwaniem jest jednak wybór najlepszej oferty. Na co zwrócić uwagę podczas ich porównania?

Zanim sie zdecydujesz, porównaj oferty pożyczki

Jednym z najważniejszych kryteriów porównania powinien być koszt pożyczki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że składa się on nie tylko z oprocentowania, o którym najczęściej słyszy się w reklamach i którego maksymalny poziom bardzo restrykcyjnie określany jest przepisami. Często znacznie więcej zapłacimy w ramach kosztów pozaodsetkowych prowizji, opłat przygotowawczych, opłat manipulacyjnych itd. Na szczęście dla pożyczkobiorców podmioty, które udzielają pożyczek muszą uwzględniać je wszystkie w ramach tzw. RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Jest to wskaźnik, który ułatwia porównanie ofert.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że wskaźnik ten najlepiej sprawdza się podczas porównywania pożyczek o podobnym okresie spłatyprzypomina Marcin Truszkowski, ekspert BFF MEDFinanceZupełnie inne wartość przybierze w przypadku kredytu udzielonego na kilka lat, a inną przy kilkumiesięcznej pożyczce, której RRSO będzie zazwyczaj znacznie wyższe. 

Bez względu na to, czy potrzebujemy pożyczyć tylko kilka tysięcy złotych np. na naprawę samochodu, czy poszukujemy oferty, dzięki której kompleksowo wyposażymy mieszkanie czy własny gabinet lub pracownię, w każdym przypadku powinniśmy sprawdzić przynajmniej kilka ofert i porównać ich koszty.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas zaciągania pożyczki?

Koszt to nie jedyne kryterium, na które powinniśmy patrzeć podczas wyboru najlepszej oferty. W zależności od naszej kondycji finansowej, planów oraz możliwości, możemy wziąć pod uwagę także różnego rodzaju dodatkowe parametry. Jednym z nich jest np. możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki oraz wysokość opłat z nią związanych.

Jeśli np. zaciągamy pożyczkę powodu nagłego dużego wydatku, który nie może czekać, ale spodziewamy się także dużego przypływu gotówki w nadchodzącym czasie, możliwość wcześniejszej spłaty może pozwolić nam znacząco zmniejszyć kosztywskazuje Marcin Truszkowski.Bywa jednak, że wiąże się to z koniecznością zapłacenia pewnej prowizji. Dlatego warto sprawdzić warunki wcześniejszej spłaty i wybrać najkorzystniejsza dla Nas ofertę.

Kolejnym wartym uwagi kryterium jest opcja tzw. wakacji kredytowych, czyli zawieszenia spłaty części lub całości rat. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam ustrzec się przed utratą płynności finansowej w sytuacji, kiedy np. w czasie spłacania pożyczki pojawiają się kolejne duże wydatki.

– Wakacje kredytowe wydłużają okres kredytowania, pozwalają jednak uniknąć zaległości, które, jeśli rozciągną się w czasie, mogą odbić się nie tylko na tymczasowej sytuacji finansowej, ale także na naszej historii kredytowej i ocenie w BIK, która będzie brana pod uwagę, jeśli w przyszłości będziemy starali się o kolejne finansowanie wyjaśnia ekspert BFF MEDFinance.

Przeczytaj również: