25 września 2012

Racibórz - wyposażenie bloku operacyjnego na raty

- Nowy blok operacyjny powinien rozpocząć funkcjonowanie do końca października 2012 roku. Obecnie trwa dostawa sprzętu medycznego – mówi Ryszard Rudnik, dyrektor szpitala – Zdecydowaliśmy się na zakup wyposażenia bloku ze środków własnych, z uzyskanego zwolnienia z zapłaty podatku od nieruchomości od prezydenta miasta oraz dotacji samorządowych, ponieważ nie było możliwości uzyskania finansowania zewnętrznego. 

Cała inwestycja szpitalna realizowana przez ostatnich 30 lat jest finansowana ze środków centralnych. Część sprzętu zostanie przeniesiona z użytkowanych sal. Na razie przy oddziale pozostanie sala okulistyczna, ponieważ jej sprzęt charakteryzuje się dużą czułością, ale w perspektywie także zostanie zintegrowana z jedna z 4 nowych sal operacyjnych.

 Spółki, które dostarczają sprzęt na blok operacyjny taki jak diatermie, śródoperacyjny aparat rentgenowski, stół operacyjny, aparaty do znieczuleń, narzędzia chirurgiczne, sprzęt endoskopowy, wiertarki ortopedyczne to m.in. Ado-Med, ERBE, Aeskulap, Alvo, Medim oraz MTC.Sale operacyjne zostana przeznaczone na potrzeby chirurgii ogólnej, ginekologii z otolaryngologią, kolejna może zostać wynajęta na wykonywanie świadczeń komercyjnych, jedna pozostanie w zapasie.

- W przetargu nie określaliśmy kto ma finansować zakup przez nas urządzeń medycznych – mówi Ryszard Rudnik - My podpisujemy umowę z dostawcą, a płatności wobec niego są realizowane przez zewnętrzną spółkę finansującą. Niektóre z firm samodzielnie regulowały kwestie finansowe.

 Przed szpitalem jeszcze zadanie utworzenia szpitalnego oddziału ratunkowego. Na ten cel placówka otrzyma wsparcie unijne w wysokości 800 tys zł. Szpital, choć już dobrze wyposażony nadal chce poprawiać oferowane przez siebie warunki leczenia i zamierza doposażyć oddziały.

 - Inwestujemy, bo mamy nadzieję, ze ktoś doceni jakość w kontraktach, chociaż sam kontrakt ma wystarczyć na leczenie i nie wspomina się o odnowieniu infrastruktury, czy sprzętu – mówi Ryszard Rudnik - Mamy dobrze rozwiniętą sieć informatyczną, jesteśmy w stanie prowadzić kalkulacje kosztów leczenia jednego chorego. Posiadamy także zintegrowany system zarządzania jakością, a obecnie czekamy na akredytacje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Szpital Miejski w Raciborzu dysponuje kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 55,5 mln zł w 2012 roku. Na leczenie szpitalne jest przeznaczone około 45 mln zł. Umowy o najwiekszej wartości obejmują świadczenia z zakresu chirurgii ogólnej - 5 mln zł, ortopedii i traumatologii narządu ruchu - 3,3 mln zł. Placówka dysponuje takze finansowaniem na leczenie neurologiczne. 

Przeczytaj również: