26 listopada 2020

Ocena efektywności inwestycji… - relacja z webinaru

19 listopada 2020 roku zorganizowaliśmy bezpłatny webinar, który poprowadził Menadżer Generalny BFF MEDFinance Mariusz Błoch. Tematem przewodnim spotkania była modernizacja sprzętu medycznego. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.

Zorganizowane spotkanie było wyjątkową okazją do zestawienia ze sobą poglądów na temat modernizacji sprzętu medycznego z różnych perspektyw. Oprócz przedstawiciela BFF MEDFinance w webinarze udział wzięli także:

• Monika Raulinajtys-Grzybek - prof. SGH, dr hab. n. ekon.
• Tomasz Sawicki - Install Base Solutions Leader in Eastern Europe, GE Medical Systems Polska

W ocenie Menadżera Generalnego BFF MEDFinance Mariusza Błocha poruszenie tematu modernizacji sprzętu jest bardzo istotne ze względu na aktualność tego problemu:

- Szpitale ciągle podejmują decyzje dotyczące inwestycji, które związane są głównie z zakupem aparatury medycznej. Decyzje te należą do bardzo kosztownych i często charakteryzują się wysokim poziomem ryzyka. Przed ich podjęciem zalecane jest przeprowadzenie różnego rodzaju analiz, pozwalających na ocenę efektywności inwestycji. W wielu przypadkach może okazać się, że modernizacja sprzęt jest bardziej opłacalna, niż kupno nowej aparatury.

Moderator spotkania, otwierając rozmowę na temat efektywności inwestowania, poprosił o zabranie głosu panią profesor Raulinajtys-Grzybek ze Szkoły Głównej Handlowej, która na wybranym przykładzie decyzji o modernizacji sprzętu omówiła kwestie efektywności inwestycji przez pryzmat ryzyka oraz korzyści. Zdaniem prof. SGH analiza decyzji inwestycyjnych jest pracochłonna, lecz warta poświęcenia jej czasu. 

- Analiza bezwzględnie daje nam obiektywne kryterium decyzyjne. Pozwala faktycznie oszacować, jakie zyski wygeneruje konkretna decyzja inwestycyjna, czyli jak będzie ostatecznie rzutować na całościowe zestawienie finansów danego podmiotu. 

Mariusz Błoch podzielił się z kolei swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi form finansowania modernizacji sprzętu. Przedstawiając konkretne wyliczenia, pokazał także, dlaczego rozłożenie finansowania na raty może być dla placówki medycznej korzystnym rozwiązaniem. 

- Finansowanie ratalne w naszej ocenie jest obecnie najkorzystniejszą formą finansowania zarówno modernizacji, jak i dostaw nowego sprzętu medycznego. W ramach sprzedaży ratalnej jesteśmy w stanie sfinansować 100% inwestycji, w tym również wszelkiego rodzaju prace budowlane, adaptacyjne oraz niezbędne oprogramowanie.

Ekspert Tomasz Sawicki z GE MedicalSystems Poland przedstawił najciekawsze pakiety modernizacyjne dotyczące tomografii komputerowej (CT) oraz rezonansu magnetycznego (MR). Zdaniem specjalisty pakiety te są jednymi z najważniejszych elementów w ofercie firmy:

- W diagnostyce obrazowej jakość sprzętu naprawdę ma znaczenie. Idealnie byłoby, gdyby każda jednostka, każdy szpital, czy też każdy podmiot prywatny oferujący rozwiązania z zakresu diagnostyki obrazowej, przeprowadzający badania właśnie z tomografii, czy rezonansu, wykorzystywał najlepszy, najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technicznie sprzęt. Oczywiście nie jest to możliwe z wielu względów. Mimo tego, takie oferty jak nasza, dzięki szerokiemu wyborowi różnych pakietów modernizacyjnych, mogą pomóc wielu szpitalom. 

Podczas całego webinaru zarejestrowani uczestnicy mogli zadawać pytania do każdego z panelistów, natomiast pod koniec wydarzenia rozmówcy udzielili na nie odpowiedzi. Mariusz Błoch został zapytany o najczęściej wybierany przez szpitale okres finansowania inwestycji.

- Myślę, że okres 5-letni do tej pory był najczęściej wybieranym przez jednostki medyczne. Natomiast w ostatnim czasie widać, że jednak okres ten zaczyna się wydłużać. Można to zaobserwować zarówno podczas naszego udziału w projektach dotyczących finansowania bieżącego, inwestycyjnego, ale także po rozmowach, które prowadzimy ze szpitalami. podsumował Mariusz Błoch. 

Przeczytaj również: