9 marca 2017

Nowoczesny sprzęt w Szpitalu w Środzie Wielkopolskiej

Rok temu Szpital Średzki uroczyście obchodził stulecie swojej działalności. Rok 2016 był również czasem dużych inwestycji dla tej placówki. Zakupiony został m.in. nowoczesny tomograf komputerowy oraz nowoczesny sprzęt, który znalazł się na wyposażeniu oddziału Anestezjologii  i Intensywnej Terapii. Ich łączny koszt wyniósł niemal 2,5 mln zł. Zakupu sprzętu w systemie ratalnych sfinansowany został przez MEDFinance. 

Ponad 100 lat historii

Początki szpitala sięgają końca XIX wieku, kiedy Siostry Miłosierdzia Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo rozpoczęły w Środzie Wielkopolskiej swoją misję. Obecny budynek szpitala powstał jednak dopiero w 1916 roku. 99 lat później zakończyła się budowa nowego, dodatkowego skrzydła lecznicy. Obecnie dysponuje ona łącznie 136 łóżkami, a na jej oddziałach kształceni się rezydenci.  

Inwestycja_w_liczbach_Sroda_Wlkp

Inwestycja w specjalistyczną aparaturę 

W ubiegłym roku szpital podjął kroki zmierzające do unowocześnienia aparatury wykorzystywanej w placówce. W grudniu w szpitalu pojawił się nowoczesny, szesnastorzędowy tomograf komputerowy, którego koszt wyniósł ponad 1,7 mln zł. Również w grudniu rozstrzygnięty został przetarg na zakup nowego wyposażenia dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Do szpitala trafiły m.in.  kardiomonitory, respirator, pompy infuzyjne, defibrylator, specjalistyczne łóżka szpitalne oraz materace przeciwodleżynowe. Łączny koszt wyposażenia oddziału wyniósł blisko 750 tys. zł. 

Wygodna forma finansowania 

Zarówno nabycie tomografu, jak i pozostałych urządzeń i wyposażenia, zostało sfinansowany przez MEDFinance w formie zakupu ratalnego. W przypadku tomografu oraz części aparatury płatność została rozłożona na 84 raty. Pozostały sprzęt, m.in. specjalistyczne łóżka szpitalne i materacy przeciwodleżynowe zostały zakupione w rozbiciu na 60 rat. – Taka forma finansowania pozwoliła szpitalowi sprostać obciążeniu budżetu, jakim była tak duża inwestycja w wyposażenie – mówi Amadeusz Grzelak, Menedżer Regionu MEDFinance. – Jednocześnie nie wymagała od placówki jednorazowego dużego wydatku, który w przypadku szpitala tej wielkości mógłby być niemożliwy, nawet mimo wsparcia ze strony Powiatu i Gminy.

Przeczytaj również: