9 lipca 2013

Knurów: inwestycje za 6 mln zł w nowe usługi

Szpital Powiatowy w Knurowie planuje zainwestować około 6 mln zł do końca 2014 roku w budowę nowego bloku operacyjnego na 2 sale oraz uruchomienie nowych oddziałów świadczeń urologicznych oraz chirurgii onkologicznej, a także wybuduje zakład opiekuńczo-leczniczy na 45 łóżek. Placówka na raty kupiła także tomograf komputerowy z finansowaniem MEDFinance za 1,5 mln zł

- Zakład opiekuńczo-leczniczy przygotujemy wspólnie z inwestorem jakim jest bank Orzesko-Knurowski – mówi Michał Ekkert, prezes zarządy Szpitala Powiatowego w Knurowie, spółki powstałej 3 lata temu z udziałem samorządu oraz większościowym udziałem pracowników szpitala – Nowe oddziały w szpitalu ruszą od września 2013 roku, podobnie na wrzesień jest planowane uruchomienie tomografu komputerowego, który zamierzamy spłacić w ciągu 3 lat z ratą ustaloną na 45 tys zł miesięcznie. Posiadamy już rezonans magnetyczny także kupiony na raty, który został już spłacony. Jest to jedyny w województwie rezonans typu otwartego, który umożliwia diagnostykę dzieci bez znieczulenia oraz wykonywanie badań osobom otyłym. W ciągu 3 lat funkcjonowania spółki zainwestowaliśmy ze środków własnych około 5 mln zł. Rok 2012 zakończyliśmy zyskiem.

Szpital w 2014 roku planuje rozpocząć inwestycję w nowy blok operacyjny na 2 sale, w których przeprowadzane mają być operacje związane z utworzeniem nowych oddziałów. Całościowy projekt przebudowy szpitala powinien być gotowy w III kwartale 2013 roku. Sama inwestycja w nowy blok jest szacowana na około 4 mln zł i placówka zamierza ja pokryć ze środków własnych. Obecnie szpital posiada blok operacyjny z 3 salami, który ma dalej funkcjonować. Kolejne remonty i doposażenia sprzętowe mają zależeć od sukcesów w aplikacjach o środki unijne. Planowana jest także wymiana okien. ZOL ma być gotowy do końca 2013 roku i kosztować łącznie około 3,5 mln zł, z czego dwie trzecie zapewni bank. W 2014 roku planowane jest także uruchomienie nowych poradni.

Szpital wprowadził dla wszystkich pacjentek znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu. Szpital w outsourcingu prowadzi kuchnię, pralnie oraz usługi związane z przeprowadzaniem badan histopatologicznych. Pozostałe zakresu działalności szpitalnej takie jak diagnostyka laboratoryjna, czy obrazowa są prowadzone samodzielnie przez szpital.

Placówka w Knurowie dysponuje finansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia na poziomie 20,8 mln zł w 2013 roku. Na leczenie szpitalne jest przeznaczone blisko 20 mln zł. Umowy o największej wartości z zakresu leczenia szpitalnego obejmują chirurgię ogólną – 4,8 mln zł, leczenie chorób wewnętrznych – łącznie 6,4 mln zł. Placówka prowadzi także chemioterapię. Szpital liczy 310 łóżek.

Przeczytaj również: