17 marca 2015

Jak powinien wyglądać szpital XXI wieku?

Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem, sale z systemem rooming-in, pozwalające na stały kontakt matki z noworodkiem, bezpłatny poród w wodzie, wszystkie formy znieczuleń, szkoła rodzenia. Wiele kobiet, które przeżyły już cud narodzin powiedziałyby, że to luksus dostępny tylko w filmach lub prywatnych klinikach ginekologiczno-położniczych. Dla wielu osób to standard znany na Zachodzie, ale zupełnie obcy polskiej służbie zdrowia. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej bowiem publiczne placówki medyczne w Polsce dopasowują się do rosnących potrzeb pacjentów, są funkcjonalne, przyjazne dla personelu i użytkowników. Jednym słowem spełniają kryteria szpitali XXI wieku. Do takich miejsc z pewnością można zaliczyć Szpital Miejski w Zabrzu i najnowocześniejszy na południu Polski ośrodek medyczny, świadczący kompleksowe usługi w dziedzinie ginekologii, położnictwa i neonatologii – Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. 

Rodzić po ludzku 

Hasło znanej akcji społecznej jak najbardziej pasuje do miejsca, które swoje podwoje dla mieszkanek Zabrza otworzyło pod koniec ubiegłego roku. Tutaj każda pacjentka może poczuć się komfortowo w najważniejszych chwilach swojego życia. Wszystko dzięki wykwalifikowanemu personelowi, ale też najnowocześniej wyposażonym salom porodowym i oddziałom. 

Jak to się zaczęło? 

Projekt szpitala powstał w 2006 roku, ale dopiero w 2011 zarząd zdecydował się wdrożyć go w życie. Od tego momentu do rozpoczęcia budowy minęły jednak dwa lata. Należało bowiem przebudować projekt, przystosować go do nowych, zmieniających się w szybkim tempie realiów służby zdrowia. Na szczęście się to udało i w ciągu 16 miesięcy powstał w pełni wyposażony, funkcjonalny i w 100% nowoczesny budynek. Jest to jeden z najnowocześniejszych szpitali położniczych w Polsce i Europie, sfinansowany z budżetu miasta. Jego budowa wraz z wyposażeniem pochłonęła blisko 45 mln zł. 

Szpital dostał drugą szansę

Szpital Miejski w Zabrzu, oprócz budowy nowego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, został w całości gruntowanie wyremontowany i zinformatyzowany. W 2014 roku zyskał nowy oddział rehabilitacyjny oraz pracownię badań prenatalnych. Dzięki temu jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom Zabrza i okolic. 

- Nasz szpital jest obecnie najważniejszą placówką medyczną w Zabrzu i jednocześnie jedną z najbardziej specjalistycznych jednostek służby zdrowia w całej aglomeracji górnośląskiej. To co nas wyróżnia to zdecydowanie najnowocześniejsze Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Posiada aż 78 łóżek i szereg poradni, z których pacjentki mogą skorzystać zupełnie bezpłatnie – w ramach naszej umowy z NFZ – powiedział Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. 

Publiczny szpital jak najnowocześniejszy hotel 

Wchodząc do Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka można odnieść wrażenie, że przebywa się w prywatnej klinice lub na planie popularnego, medycznego serialu. Na trzech kondygnacjach znajdują się: apteka, szkoła rodzenia, izba przyjęć i różne oddziały (ginekologiczny, położniczy, patologii ciąży) oraz szereg poradni (kardiologiczna, diabetologiczna, laktacyjna, neonatologii, diagnostyki prenatalnej). Są też dwie sale operacyjne – w tym do chirurgii laparoskopowej. To największa w regionie inwestycja w służbę zdrowia ze środków publicznych. Budynek ma powierzchnię ponad 1800 m kwadratowych. Z pozostałymi budynkami szpitalnymi połączony jest specjalnym łącznikiem. 

Taka inwestycja to duże wyzwanie

Zgadza się – potwierdza prezes Wójtowicz. Ale mieliśmy duże wsparcie ze strony władz Zabrza. W końcu szpital to dobro dla wszystkich mieszkańców, więc w tym przypadku mówiliśmy z Panią Prezydent i radnymi jednym głosem. Oczywiście musieliśmy także posiłkować się zewnętrznym finansowaniem, bez którego tak sprawne sfinalizowanie budowy i otwarcie placówki byłoby niemożliwe. 

Szpitale XXI wieku z dotacji i na raty 

Jak się okazuje do prawdziwego Zachodu jeszcze trochę nam brakuje. Potwierdzają to dane firm udzielających finansowego wsparcia publicznym placówkom służby zdrowia. Tam gdzie NFZ nie jest w stanie pomóc, wkraczają wyspecjalizowane podmioty, które dostarczają sprzęt w dogodnych dla szpitali ratach. Przykładem takiej firmy jest MEDFinance, z której oferty skorzystał Szpital Miejski w Zabrzu. Łączna wartość sprzętu dostarczonego placówce przez firmę to 2 mln 795 tys. zł. Chodzi o zintegrowany system do laparoskopowej sali operacyjnej, sprzęt endoskopowy, łóżka porodowe, wannę porodową, wózki i inkubatory, czyli te elementy, bez których żaden szpital ginekologiczno-położniczy nie mógłby funkcjonować. Zakładając, że wartość całego sprzętu medycznego obecnego w Centrum kosztowała 3,5 mln zł, można śmiało powiedzieć, że MEDFinance sfinansowało 4/5 wyposażenia szpitala. 

Możliwość zakupu sprzętu na raty to dla nas idealne rozwiązanie, zwłaszcza, że są one bardzo przystępne. Pozwala to na efektywną działalność naszej placówki. Nie musimy inwestować własnych środków i jednorazowo obciążać budżetu szpitala tak wysoką kwotą. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko podnosimy naszą konkurencyjność, ale też zapewniamy naprawdę wysoki standard leczenia i utrzymujemy płynność finansową na optymalnym poziomie – powiedział prezes Wójtowicz. 

Najbliżej ideału 

Jak widać Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka to wzorowa placówka medyczna. To miejsce, w którym nawet podczas bolesnych chwil porodu można poczuć się luksusowo i komfortowo. Być może dlatego, że szpital oferuje wszystkie typy znieczulenia, a także poród w wodzie. Pacjentki mogą skorzystać ze szkoły rodzenia, licznych poradni, a nawet konsultacji psychologicznych i dietetycznych. A wszystko to zupełnie za darmo. 

 Oby jak najszybciej śladami szpitala w Zabrzu poszły także inne placówki w całej Polsce, by nie tylko Zabrzanki mogły w naszym kraju rodzić po ludzku. 

Przeczytaj również: