29 września 2020

7 korzyści finansowania ratalnego sprzętu medycznego

Finansowanie ratalne to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych, który odnosi sukcesy przede wszystkim w sprzedaży detalicznej urządzeń elektronicznych. Jak jednak raty funkcjonują w branży medycznej, która rządzi się zupełnie innymi prawami? Czy jest to równie popularny produkt finansowy? Okazuje się, że tak: prezentujemy 7 powodów, dla których sprzedaż ratalna, to rozwiązanie bardzo pożądane przez placówki medyczne. 

Finansowanie ratalne sprzętu medycznego 

Schemat działania sprzedaży ratalnej działa na tych samych zasadach, które istnieją na rynku konsumenckim. W skrócie jest to po prostu forma sprzedaży danego produktu za cenę płatną w określonych ratach i określonym terminie. W przypadku publicznych placówek medycznych zupełnie inaczej wygląda jednak procedura samej transakcji. Zakup sprzętu medycznego odbywa się poprzez ofertę przetargową, w której szpital precyzuje swoje wymagania i oczekiwania - może w niej być również zawarty wymóg realizacji transakcji za pomocą finansowania ratalnego. 

W takim wypadku niewielka część dostawców (przy ratach do 24 miesięcy) finansuje szpitale samodzielnie kalkulując cenę finansowania. Jest to najczęściej koszt pozyskanych przez firmy kredytów bądź - w przypadku większych producentów sprzętu diagnostycznego - koszt na poziomie środków pozyskanych od korporacji. 

W przypadku dużych projektów z okresem finansowania powyżej 24 miesięcy 

Dostawcy polegają na wyspecjalizowanych w świadczeniu usług finansowania sprzętu medycznego partnerach finansowych, takich jak BFF MEDFinance. Dlaczego jednak szpitale tak chętnie decydują się na skorzystanie ze sprzedaży ratalnej sprzętu medycznego?

1. Minimum formalności 

Zakup sprzętu medycznego to dla placówki medycznej zawsze niemały wydatek. Oprócz oczywistej korzyści wynikającej z faktu, że szpital może rozłożyć w czasie spłatę za zakup sprzętu, to sprzedaż ratalna w porównaniu do innych form finansowania, jest rozwiązaniem po prostu o wiele bardziej wygodnym dla placówki medycznej. 

Zazwyczaj finansujący zakup oraz dostawca sprzętu startują wspólnie w przetargu, dlatego przeprowadzana jest tylko jedna procedura przetargowa. Optymalizacja czasu potrzebnego od wystartowania przetargu do faktycznego funkcjonowania urządzenia w danej placówce może mieć kluczowe znaczenie - zwłaszcza w przypadku, kiedy poprzedni sprzęt uległ awarii i dla dobra pacjentów należy jak najszybciej zakupić nowe urządzenie. Finansowanie ratalne to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ upraszcza i skraca całą procedurę przetargową.

2. Korzystne opodatkowanie VAT

Stawka VAT w przypadku sprzętu medycznego wynosi 8 procent, jednak korzystając z zakupu poprzez leasing operacyjny (przeczytaj więcej o leasingu), wzrośnie ona do 23%, gdyż ten rodzaj leasingu jest traktowany jako usługa. Leasing operacyjny finansowy pozwala wprawdzie na stawkę 8-procentowego VAT-u, jednak konieczna jest jego zapłata z góry w momencie dostawy sprzętu, co jest dla szpitala dużym jednorazowym wydatkiem. 

W przypadku sprzedaży ratalnej stosowana jest standardowa 8-procentowa stawka podatku VAT. Dodatkowo szpitale mogą zastosować zwolnienie z opodatkowania VAT dla kosztów finansowania sprzedaży ratalnej, co pozwala zaoszczędzić szpitalom znaczną część środków. 

3. Najtańsza forma finansowania sprzętu medycznego

Możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów finansowania wpływa na ostateczny koszt całości transakcji - nie jest to jednak jedyny element, który obniża cenę urządzenia. Dokonując zakupu sprzętu medycznego poprzez finansowanie ratalne, placówka medyczna nie ponosi żadnej opłaty wstępnej. 

W przypadku współpracy z wyspecjalizowanym partnerem finansowym, takim jak BFF MEDFinance, cena finansowania jest wliczona w koszt sprzętu, co pozwala na dodatkowe negocjacje. Szpital może przede wszystkim wpływać na wysokość miesięcznej raty i harmonogram spłat, tak aby koszty transakcji nie odbiły sięwpłynęły negatywnie na budżecie budżet placówki medycznej. 

4. Możliwość finansowania infrastruktury

Ogromną zaletą finansowania ratalnego jest możliwość zastosowania go przy realizacji kompleksowych projektów inwestycyjnych, modernizacji infrastruktury, czy zakupach sprzętu komputerowego i oprogramowania. 

To bardzo ważne w przypadku zakupów “dużego” sprzętu diagnostycznego, takiego jak tomograf, czy angiograf. Przy realizacji takiej inwestycji szpital zazwyczaj musi również odpowiednio dostosować całe pomieszczenie, co wymaga jego remontu. Koszty projektowe i budowlane nie mogą być sfinansowane za pomocą rozwiązań leasingowych. 

Doliczenie kosztów dostosowania pomieszczenia do ceny aparatury medycznej nie stanowi żadnego problemu w przypadku finansowania ratalnego. 

5. Pełna własność sprzętu medycznego

Różne formy finansowania zakładają odmienne podejście do zagadnienia własności przedmiotu zamówienia. W przypadku podpisania umowy leasingowej szpital staje się właścicielem sprzętu medycznego dopiero wraz z opłaceniem ostatniej raty leasingowej. 

Sprzedaż ratalna wyróżnia się również w tym aspekcie - w momencie podpisania umowy między szpitalem, a partnerem finansowym i dostawcą, placówka medyczna natychmiast staje się właścicielem sprzętu medycznego. 

6. Wymaga jedynie prostego zabezpieczenia

Kolejnym plusem finansowania ratalnego jest fakt, iż wymaga ono jedynie prostego zabezpieczenia. Najczęściej jest to zastaw rejestrowy na finansowanym środku trwałym. Jak to działa? 

Na mocy umowy dotyczącej zastawu rejestrowego firma finansująca może zająć sprzęt w przypadku niespłacenia rat. Nie jest potrzebne inne zabezpieczenie, chociażby takie, jakiego wymagają banki podczas starania się o kredyt. 

Dodatkowo w przypadku krótszego okresu ratalnego, finansowanie udzielane jest bez żadnych zabezpieczeń.

7. Elastyczność

Zaletą współpracy z doświadczonym partnerem finansowym wyspecjalizowanym w finansowaniu sprzętu medycznego, jest przede wszystkim elastyczność. W ramach negocjacji, wysokość rat i okres finansowania mogą być dostosowane do potrzeb i budżetu szpitala. Możliwości konfiguracji harmonogramu spłat jest wiele. Raty mogą być stałe lub malejące, a okres całkowitej spłaty, zależy przede wszystkim od szpitala. 

Skonstruowanie niestandardowych harmonogramów spłat dedykowanych specjalnie dla potrzeb konkretnych szpitali, nie stanowi żadnego problemu dla BFF MEDFinance. 

Współpraca z Partnerem Finansowym BFF MEDFinance

Ogrom korzyści i możliwości, jakie oferuje finansowanie ratalne sprzętu medycznego, powoduje, iż placówki medyczne bardzo chętnie sięgają po tego typu rozwiązania. Współpraca z doświadczonym partnerem finansowym, to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa transakcji, partnerskich negocjacji i wysokiej jakości sprzętu, za którą ręczy i odpowiada finansowo BFF MEDFinance. 

Nie czekaj i zapytaj o możliwość sfinansowania sprzętu medycznego specjalistów finansowych z BFF MEDFinance.

 

Przeczytaj również: