11 marca 2022

Pożyczka sposobem na sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego

Wśród instrumentów finansowych, z których może skorzystać szpital, aby jak najkorzystniej sfinansować zakup sprzętu medycznego, wyróżnić można m.in. pożyczkę. Jak wygląda pożyczka dla branży medycznej i kto może z niej skorzystać?

Pożyczka w branży medycznej

Nowoczesne formy finansowania są bardzo chętnie wykorzystywane w branży medycznej. Rozwiązania takie jak pożyczka oraz leasing medyczny, zarówno ten finansowy, jak i operacyjny, stanowią alternatywę dla spływających do Polski środków z Unii Europejskiej oraz funduszy samorządowych. Analizując dane Związku Polskiego Leasingu dotyczące rynku prywatnego za rok 2021 w kontekście udziału leasingu i pożyczki w branży medycznej, można zauważyć, że wartość umów leasingowych stale rośnie. Co uwidacznia 2,67% wzrostu w porównaniu do ubiegłego roku. Obecnie można zauważyć jednakże nieznaczny spadek wartości (o 6,89%) w odniesieniu do roku 2020 w zakresie pożyczki. Mimo tego faktu pożyczka wciąż stanowi znaczący udział form finansowania w segmencie klienta prywatnego.

Pożyczka jest produktem, który pozwala sfinansować zakup zarówno nowego, jak i używanego sprzętu medycznego. Możliwości konstrukcji tej formy finansowania jest wiele. W konsekwencji harmonogram spłat może być dopasowany do potrzeb placówki medycznej, co w konsekwencji wpływa na utrzymanie płynności finansowej szpitali. Pożyczka zawiera również prowizję potrącaną lub płatną zgodnie z harmonogramem w określonym terminie. 

Cechy pożyczki:

  • Dowolny cel inwestycyjny
  • Brak VAT oraz PCC
  • Szybka decyzja kredytowa
  • Kwota pożyczki może być spłacona jednorazowo, w ratach lub w sposób dostosowany do możliwości płatniczych Klienta;
  • Pożyczka może zostać wypłacona Klientowi jednorazowo lub w transzach (dla pożyczek inwestycyjnych);
  • Prowizja przez potrącenie lub zgodnie z harmonogramem lub w określonym terminie;

Kiedy warto skorzystać z pożyczki?

Pożyczka to trafny wybór dla każdej placówki medycznej, która planuje zakup dużego sprzętu, wymagającego zarówno remontu pomieszczeń, jak i ich adaptacji. Pozwala ona, bowiem sfinansować całość inwestycji. Z instrumentu finansowego, jakim jest pożyczka mogą skorzystać także wszystkie podmioty medyczne potrzebujące niespodziewanego lub nagłego zastrzyku gotówki. Największą zaletą tej formy finansowania jest elastyczność rozumiana poprzez elastyczną formę spłaty, możliwą do dopasowania do potrzeb szpitala. 

Ponadto pożyczka z limitem oferowana przez BFF MEDFinance jest również wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem dla dużych inwestycji szpitalnych, które uwzględniają  finansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wariant pożyczki z limitem na okres np. 12 miesięcy pozwala na wykorzystanie przez placówkę medyczną dowolnej, optymalnej dla inwestycji kwoty – aż do ustalonego w umowie limitu.

Przeczytaj również: